Jesenné dekorácie z listov: Jednoduché nápady aj na tvorenie s deťmi

Jesenné dekorácie z listov: Jednoduché nápady aj na tvorenie s deťmi
 • 26.10.2022
 • Lenka Biba Slovak

  • Zdieľaj:
 • 0

Jesenná príroda nás ohuruje prekrásnymi odtieňmi azda všetkých farieb. Ponúka taktiež aj mnohé plody či prírodné materiály, ktoré sa ľahko a efektívne môžu využiť pri tvorbe domácich jesenných dekorácií. Prečo nie? Fantázii sa predsa medze nekladú a je to aj fantastická aktivita spoločne s vašimi ratolesťami.

Kreatívne tvorenie upokojuje, rozvíja vašu umeleckú dušu a prináša príjemné chvíle, pri ktorých zabudnete na všetky starosti a povinnosti. Na chvíľku sa teda zastavte, my vám prinášame inšpiráciu, ako si vytvoriť niečo veľmi efektné a originálne, no zároveň jednoducho a rýchlo.

Jesenné listy u vás doma nemusia skončiť iba v komposte, tie vonku iba pod korunami stromov. Nechajte vybrať vaše detičky tie najkrajšie rôznych veľkostí, tvarov a farieb a spoločne sa pustite do výroby vašich vlastných jesenných dekorácií z (ne)obyčajných jesenných listov.

Jesenná výzdoba skôr, ako príde advent

Krásna jesenná výzdoba a zábavné aktivity pre deti z obyčajných opadaných listov – aj tak môže vyzerať výroba vlastných jesenných dekorácii u vás doma. Jesenné listy stačí vysušiť, prípadne postriekať lakom na vlasy, potom totiž vydržia dlhšie a zároveň sa budú nádherne lesknúť. Môžete z nich vytvoriť napríklad vence, kvetinové ozdoby, koláže či postavičky na papieri, ale aj veľa ďalšieho.

Jesenné lístie je lacná, avšak dokonalá prírodná dekorácia! Pustite si jeseň do vašich domovov a odreagujte sa pri umeleckej tvorbe, a to nielen s vašimi ratolesťami. Existuje totiž veľa spôsobov, ako sa dá lístie efektívne využiť. Ktoré to sú?

Odporúčame: Jesenné dekorácie: Ideálny čas na ich výrobu, zvládnete to sami!

Maľované listy

Na tvorbu maľovaných listov si pripravte vylisované suché listy a rôzne farby, ako napríklad gélové perá, temperové farby, fixky, akrylové farby, pastelky či zvýrazňovače alebo olejové farby.

Na vylisované suché jesenné listy rôznych veľkostí a tvarov sa dá zväčša maľovať rôznymi druhmi fixiek a farieb. Dôležité je, aby boli listy naozaj suché, pretože inak by na nich farba vôbec nedržala. Takto ozdobené listy môžete mať v dekoračnej mise alebo ich môžete zavesiť a využiť tak ako girlandu.

Neprehliadnite: Návod ako vyrezať tekvicu na Halloween: Zvládnete to ľavou-zadnou!

maľované listy

Zdroj: pinterest.com/31DailyIAFood Blog

girlanda z listov

Zdroj: pinterest.com/centsationalstyle.com

Detské dekorácie z jesenných listov

Na kreatívne tvorenie spolu s vašimi najmenšími pomocníkmi si pripravte rôzne jesenné listy, lepidlo a tvrdý papier spolu s fixkami, farbičkami či inými druhmi farieb.

Z jesenných listov si môžete vytvoriť napríklad krásne a originálne postavičky či zvieratká. Listy môžete poukladať do tvaru ich tela, pričom ak budú listy usušené, budú vám robiť radosť dlhší čas. Zvieratká či postavičky dotvorte farbičkami a fixkami.

Odporúčame aj: DIY sviečky, ktoré rozvoňajú domácnosť: Čo na výrobu použiť?

Originálna práca s lístím

Na ďalšie tvorenie si pripravte jesenné lístie, ktoré má výraznú štruktúru a tvrdý papier, prípadne maliarske plátno. Chýbať by nemali ani temperové či akrylové farby a štetce.

Otočte listy jednotlivo tak, aby ste ich štruktúru mohli štetcom s farbou zvýrazniť. Voľba farieb je na vás podľa toho, aký si prajete mať výsledný „obraz". Otláčaním farbou zvýraznenej štruktúry listov totiž môžete dosiahnuť krásne obrazce, ktoré sa nakoniec aj môžu stať vašim umeleckým dielom.

Tip pre vás: Imitácia keramickej vázy: Ako si ju jednoducho vyrobiť doma?

jesenné listy

Zdroj: pinterest.com/StoreyPublishing

Ďalšie inšpirácie na dekorácie z jesenných listov

Pri tvorbe dekorácií sa fantázií medze naozaj nekladú a ako sa hovorí – koľko ľudí, toľko chutí – skutočne platí na 100 % aj v tomto prípade.

Skúste sa preto vrhnúť na vlastnú tvorbu s otvorenou mysľou, pričom inšpiráciou vám môže byť napríklad aj tvorba:

 • svietnikov či váz s jesenným lístím,
 • jesenných vencov s lístím,
 • závesných dekorácií aj spolu s inými prírodnými materiálmi,
 • nalepovanie lístia na maliarske plátno,
 • oblepovanie starších dekorácií lístím – aby ste im našli nové uplatnenie, a podobne.

Zaujme vás: Kancelársky stôl vyrobený doma? Prečo nie! TOP nápady, ako na to

svietnik z listov

Zdroj: pinterest.com/Amy Ellis - Stow and Tell U

svietnik listy

Zdroj: pinterest.com/dobrarada.sk

jesenný veniec

Zdroj: pinterest.com/Fler.cz

Zdroj foto: úvodná fotka - pinterest.com/thenavagepatch/,pinterest.com/ann_tatum/


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní