Škrabadlo pre mačky: Ako si ho vyrobiť doma? Inšpirujte sa!

Škrabadlo pre mačky: Ako si ho vyrobiť doma? Inšpirujte sa!
 • 15.06.2022
 • Lenka Biba Slovak

  • Zdieľaj:
 • 0

Mačka alebo pes? Patríte aj vy do kategórie milovníkov domácich zvierat? Tak či onak, každý domáci miláčik potrebuje našu lásku a správnu starostlivosť. Mačky netvoria výnimku! A ak doma už toto milé stvorenie máte, pravdepodobne ste jej už dopriali takzvaný mačací strom, nazývaný aj škrabadlo pre mačky.

Mačka má rada život vo vnútri, ale aj vonku. Vie výborne chytať napríklad škodlivé hlodavce, ale zbožňuje aj leňošenie a ničnerobenie. Je verným spoločníkom a má rada, keď má svoje miesto. A tým je práve jej stojan, mačací strom, škrabadlo, vyvýšené miesto,... – nech to nazveme akokoľvek, mačky majú jednoducho rady výhľady na celý svoj domov.

Domáce škrabadlo pre mačky

Mačky priam zbožňujú výšky. V ich prirodzenom prostredí milujú napríklad lozenie po stromoch, brúsenie pazúrikov na tvrdších povrchoch alebo len taký jednoduchý odpočinok na vyvýšených miestach.

V prípade, ak máme mačičky v byte a nechceme, aby na tieto svoje obľúbené aktivity využívali náš nábytok, doprajme im vhodné škrabadlo. V súčasnosti si možno na trhu vybrať z obrovského množstva rôznych preliezok, škrabadiel, hradov a podobne.

Výhodou je, že mačkám na značke vôbec nezáleží. Čo sa týka spania, nie sú vyberavé – väčšina z nich nerobí žiadny rozdiel medzi kartónovou škatuľou či drahým tapacírovaným pelechom.

Čo robiť v prípade, ak sa nám ponúkané škrabadlá nezdajú vhodné do nášho bytu alebo domu, nie sú dosť ekologické, z vhodných materiálov, sú nepraktické alebo príliš drahé? Ak na škrabadlo pre mačky obetujete niekoľko večerov, zopár drobných investícií na malé pomôcky a popustíte uzdu svojej fantázii, výrobu takéhoto škrabadla zvládnete aj sami. Ako na to?

Odporúčame: RECEPT: Čokoládová bábovka s cheesecake plnkou a višňami z Pečie celé Slovensko

mačací strom

Zdroj: Shutterstock

Tip na jednoduché škrabadlo pre mačky

Ak necháte pracovať svoju fantáziu a ste aspoň trošku zruční, nepochybne zvládnete škrabadlo pre mačičky vyrobiť aj doma. My vám prinášame jeden tip, ktorým môžete začať, a nechať sa inšpirovať ako do ďalšej práce, tak aj do vašich ďalších originálnych výtvorov. Váš domáci miláčik sa určite poteší!

 1. Skúste si zohnať kúsok guľatiny, napríklad z brezového dreva, a pomocou klinčeka upevnite na jej spodnú časť začiatok hrubého špagátu.
 2. Po takmer celej ploche dreva obtočte špagát smerom nahor. Toto bude výborne slúžiť na brúsenie pazúrikov.
 3. Koniec povrazu upevnite opäť klinčekom, pričom nechajte úplne dole a hore vyniknúť aj samotné drevo a jeho štruktúru. Aby sa špagát na jeho krajoch nerozmotával, oblepte ho izolačnou páskou.
 4. Na vrch dreva pripevnite dlhším a pevným klincom drevotrieskovú dosku, ktorá bude slúžiť ako sedadlo pre mačky. Nielen pre jej väčší komfort, ale aj pre krajší estetický zážitok, natiahnite na dosku a pripevnite buď kúsok hrubšej látky alebo už vyradeného koberca.

Neprehliadnite: Betónový kvetináč: Efektný doplnok, ktorý si viete vyrobiť sami!

A aké sú ďalšie možnosti na výrobu domáceho škrabadla pre mačky? Inšpirujte sa!

škrabadlo pre mačku

Zdroj: pinterest.com/EcwidbyLightspeed/

strom pre mačky

Zdroj: pinterest.com/BoredPanda/

strom pre mačku

Zdroj: pinterest.com/MyModernMet/

domáce škrabadlo pre mačky

Zdroj: pinterest.com/ApartmentTherapy/

preliezka pre mačky

Zdroj: pinterest.com/Lolyngby/


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní