Praktické rady ako sa správne starať o nábytok v kúpeľni

Praktické rady ako sa správne starať o nábytok v kúpeľni
  • 02.05.2022
  • Veronika Nemčeková

Asi každému záleží na tom, aby mal vo svojom príbytku čisto a cítil sa v ňom príjemne. Niektoré miestnosti a ich zariadenie si vďaka špecifickým podmienkam vyžadujú špeciálne zaobchádzanie. Jedným z takýchto priestorov je aj kúpeľňa, ktorá je charakteristická zvýšenou vlhkosťou. Ako si s ňou poradiť a udržať vybavenie v dobrej kondícii? Prečítajte si praktické tipy ako sa správne starať o nábytok v kúpeľni. 

Nábytok vhodný do kúpeľne

Prvým krokom, ako si zútulniť kúpeľňu, je vybrať vhodný nábytok. Platí zásada, že šetriť na kvalite sa nevypláca. Ideálne je zamerať sa na kúsky vyrobené práve pre kúpeľne. Tie sú často už od výroby špeciálne ošetrené napríklad lakom, olejom či voskom tak, aby zvládli boj s vlhkosťou. To, že je nábytok vhodný do kúpeľne však neznamená, že by mal mať pravidelný kontakt s vodou. Aby vydržal čo najdlhšie, dobre si premyslite, kam ho v rámci priestoru umiestnite. Ak je to možné, snažte sa skrinky nedávať príliš blízko umývadla alebo sprchy. Dobré je tiež nestavať ich priamo na podlahu. Radšej ich zaveste alebo postavte na nožičky.

Vyskúšajte: DIY: Ako si vyrobiť vlastný domáci prací prostriedok a aviváž?

kúpeľňový nábytok

Zdroj: Shutterstock®

Zbavte sa vlhkosti

Kúpeľňa je miestom, kde každodenne vykonávame hygienu. Používaním vody sa, samozrejme, v miestnosti zvyšuje vlhkosť, ktorá má potom neblahý vplyv na stav nábytku. Môže narúšať jeho štruktúru. Voda tiež pri priamom kontakte môže zanechávať stopy po vodnom kameni a tvorí vhodné prostredie pre množenie choroboplodných baktérií a plesní. Ak máte kúpeľňu s oknom, odporúča sa pravidelne ju vetrať, a to predovšetkým po sprchovaní horúcou vodou, kedy je koncentrácia vlhkosti azda najvyššia.

Účinným pomocníkom je aj ventilácia, resp. odvetrávanie. V špecializovaných predajniach sa tiež dajú kúpiť pomôcky, ktoré vsakujú vlhkosť. Ak sa vám rosia okná alebo zrkadlo, po sprche ich vytrite dosucha. Nič nepokazíte ani tým, keď po sprchovaní utriete mokré steny sprchového kúta či kachličky, na ktoré fŕkala voda.

Inšpirujte sa: Viete, ako čistiť zásobník práčky? Pomôže ocot i kyselina citrónová!

vlhkosť v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie a údržba nábytku

V miestnosti s vyššou vlhkosťou sa často stáva, že prach usadený na nábytku sa naň pôsobením čiastočiek vody prilepí. Môže sa teda stať, že z povrchu ho suchou prachovkou nedostanete. Handričku je v tom tomto prípade vhodné namočiť, stačí ak bude naozaj len mierne vlhká. Miesto môžete opätovne prejsť ešte suchou handrou alebo kuchynskými utierkami.

Pri kúpeľňovom nábytku zabudnite na použitie abrazívnych čistiacich prostriedkov. Obsahujú totiž drobné čiastočky, ktoré by mohli narušiť povrch nábytku a ľahšie by doň prenikala vlhkosť, čo môže viesť k jeho deformácii a výskytu plesní. Vhodné nie sú ani drsné hubky. V prípade, že sa nábytok poškodí, treba postihnuté miesto čo najskôr opraviť. Všetko závisí od materiálu, najčastejšie sa využívajú rôzne tmele, laky alebo oleje na drevo.

Plesne a baktérie

Plesne a baktérie sú v kúpeľni samostatnou kapitolou. Najúčinnejšie sa ich zbavíte špeciálnymi prípravkami na to určenými. Mnohé sú ale pomerne agresívne, pri použití preto nezabúdajte na ochranné pomôcky, akými sú rukavice a taktiež vetranie miestnosti. Dbajte aj o správne dávkovanie a dobu pôsobenia chemickej látky.

Ak máte výhrady k používaniu chémie, skúste využiť látky, ktoré sa nachádzajú azda v každej domácnosti. V boji proti plesniam sú výbornými pomocníkmi sóda bikarbóna či ocot. Menšie množstvo zmiešajte s vodou, nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne opláchnite vodou a utrite dosucha. Výsledok vás milo prekvapí.

Odporúčame: Overené tipy ako sušiť bielizeň rýchlo a jednoducho aj bez sušičky


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Blažena Sádovská 15.05.22 15:28

BS
karma
100.00

Super rady, mnohé využívam:))

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní