Automatická práčka je jedným z najčastejšie používaných domácich spotrebičov. Spolu s chladničkou, sporákom a mikrovlnnou rúrou je neoddeliteľnou súčasťou azda každej domácnosti. Pravidelné čistenie si však vyžaduje nielen bubon práčky, ale aj dávkovač na pracie prostriedky a aviváž. Po každom praní sa tam totiž usádzajú zvyšky pracích prostriedkov, ktoré sú živnou pôdou pre tvorbu plesní. A tie, ako vieme, sú v domácnosti veľmi nebezpečné.
Odporúčame: Prskajúci olej pri vyprážaní: Objav tento trik, s ktorým nebudeš čistiť celý sporák
Ako často čistiť zásobník práčky?
Predovšetkým pre malé deti a osoby s oslabeným imunitným systémom je dôležité udržiavať nielen čisté, ale aj pravidelne dezinfikované prostredie. To platí aj pre domáce spotrebiče, predovšetkým pre práčku, keďže v nej pravidelne perieme ako bielizeň, tak aj oblečenie všetkých členov domácnosti. Preto by sme mali zásobník práčky vyčistiť po každom praní. Ak ale tento interval nezvyknete dodržiavať, v tom prípade si dajte záležať, aby ste zásobník vyčistili a vydezinfikovali aspoň 1x za mesiac.
Čistý zásobník má dopad aj na kvalitu prania. Môžu sa v ňom totiž tvoriť plesne a vodný kameň. Aj keď to vo vnútri zásobníka možno vyzerá čisto, nečistoty a plesne sa môžu hromadiť predovšetkým na jej vnútorných častiach. A preto je treba pri čistení celý zásobník vybrať z práčky. Zvyčajne to býva jednoduché – stačí rukou vo vnútri zásuvky uvoľniť jazýček a vytiahnuť von celý zásobník.
Triky s kyselinou citrónovou
Kyselina citrónová je výborný pomocník nielen v kuchyni, ale aj pri upratovaní. Ľahko dokáže zlikvidovať baktérie, plesne, a navyše zbaví zásobník zápachu bez toho, aby ho poškodila. Na čistenie zásobníka môžete požiť kyselinu citrónovú dvomi spôsobmi:
- nasypte 2 – 3 lyžice kyseliny citrónovej do priehradky na prášok, spustite pranie na prázdno pri 60 stupňoch a okrem čistého dávkovača ostane v práčke ako bonus aj ľahká citrónová vôňa,
- ponorte zásobník do horúcej vody a nechajte ho odmočiť od nahromadených usadenín, pripravte si roztok – 2 čajové lyžičky kyseliny citrónovej nasypte do 0,5 litra vody, zásobník ponore do pripraveného roztoku a dočistite hubkou na riad. Nezabudnite vyčistiť aj spodok zásobníka a nechať poriadne vysušiť.
Vyskúšaj aj: Jednoduchý recept na domáci chlieb – hotový raz-dva i bez kysnutia
Čistenie octom
Ak pri upratovaní preferujete používanie octu, môžete si pripraviť nasledujúci roztok:
- zmiešajte 1 liter horúcej vody s 250 ml octu, do takto pripraveného roztoku ponorte zásobník a nechajte pôsobiť celú noc. Potom ho dočistite hubkou na riad, aby ste ho zbavili všetkých nečistôt.
Je možné dosiahnuť čistý zásobník aj bez drhnutia?
Áno! A to veľmi jednoducho – dať umyť zásobník do umývačky riadu, pretože tablety do umývačky riadu výborne vyčistia všetky nečistoty aj po opakovaných praniach.
Ak si už vyberiete ktorýkoľvek z týchto spôsobov, nikdy nezabudnite aj na umytie priestoru, kam sa zásobník na pracie prostriedky vkladá. Odporúčame zamerať sa hlavne na vrchnú a zadnú časť, pretože to sú miesta, kde sa môže „schovávať“ pleseň.
Žiť zdravo znamená aj žiť v čistom prostredí. Neignorujme preto miesta, ktoré na prvý pohľad nie je vidieť a udržiavajme ich pravidelne čisté a dezinfikované.
Bude vás zaujímať: DIY: Ako si vyrobiť vlastný domáci prací prostriedok a aviváž?